Genel Jabra terminolojisi ve endüstrinin terimlerinin bulunduğu bir sözlüktür. Aşağıdaki alfabetik sırayı kullanarak veya listeden aşağı kayarak arama yapabilirsiniz

Bluetooth

Kablosuz iletişim için tüm dünyada kabul edilen standarttır. Mikrofonlu kulaklık, laptop, PC, mobil telefon, PDA ‘s, yazıcılar vb. arasında kablosuz veri ve ses aktarımı sağlar. Kızılötesinden farklı olarak, Bluetooth için görsel bağlantıya gerek yoktur.

dB

Desibel, bir sesin ses seviyesini ölçen birimdir. Bir desibel, telefonun mucidi Alexander Graham Bell'in adının verildiği bir Bel'in onda biridir. 1 DB, insan kulağı tarafından algılanabilen iki ses seviyesi arasındaki farktır.

DECT

Dijital Geliştirilmiş Kablosuz Telefon. Kablosuz telefon iletişimi için dijital ve telefonun dinlenmesini önleyen transfer teknolojisi.

DECT CAT-iq

CAT iq denilen yeni standart, "Kablosuz İleri Teknoloji - internet ve kalite" için kısaltmadır. İnternet hizmetleri, normalde WLAN gerektiren ses aktarımıyla birlikte bağlanabilir. CAT -iq, DECT tabanlıdır ve mevcut kurulu DECT standardı ile uyumludur.

DHSG

Kablosuz iletişim (arama al/konuş) seti. Standart EHS arabirimi.

USB Bluetooth adaptörü

Genellikle USB Çubuğu gibi taşınabilen ve bir bilgisayara bağlanabilen küçük bir donanımdır. Daha evvel, Dongle'lar öncelikle bir yazılımı yüklemeyi doğrulamak için kullanılıyordu. Bugün, Dongle adı daha ziyade, kablosuz geniş bant adaptörü için kullanılıyor. Jabra ürünleri kapsamında Dongle, USB Bluetooth adaptörünün bir başka ismidir.

DSP

Dijital Sinyal İşleme. Ses veya müziğin dijital olarak optimizasyonunu sağlayan çipler. Mikrofonlu kulaklıklarda, genellikle ses aktarımının optimizasyonu için kullanılır. Örneğin, yankıları azaltır ve ayrıca yapay yan ton eklenir (kendi sesiniz duyulabilir ve ses doğaldır).

Çift taraflı

Her iki kulak için de kulaklığı olan mikrofonlu kulaklıklardır, her iki kulağa da ses çıkışı olduğundan aynı zamanda çift kulaklıklı denir.

EHS

Uzaktan Kumanda Anahtarı arabirimi, masa telefonu ve mikrofonlu kulaklık arasında aşağıdakileri yapabilir: Çevir sesi aktarımı, kablosuz mikrofonlu kulaklıktan arama kabulü ve arama sonlandırma.

Aygıt yazılımı

Örneğin, bir mikrofonlu kulaklık veya Jabra'nın dock istasyonundan cihazın donanımına yerleştirilmiş olan temel yazılımdır.

Çok yönlü (Omni)

Özel veya ev ofisler gibi sessiz ofis ortamları için standart bir mikrofondur.

GAP

Genel Erişim Profili (DECT-GAP), çeşitli üreticilerin DECT cihazlarının kendi aralarında iletişimini sağlayan, kablosuz telefonlar için bir aktarım protokolüdür. Çeşitli üreticilerin kablosuz telefonları tek bir DECT dock istasyonu üzerinden kullanılabilir, çünkü hepsi aynı aktarım protokolünü kullanır ve bu sayede farklı markalı cihazların iletişimde bulunabilmesi mümkün olur.

IntelliTone™

IntelliTone™, ortalama ses seviyesini 85dB olarak düzenlemektedir.

IntelliPower

Jabra IntelliPower, gereksiz güç kullanımından kaçınır. Kullanılmadığında, ekran ışığı otomatik olarak söner ve mikrofonlu kulaklık bekleme moduna geçer. Daha az güç tüketimi ile tam performans sağlayan, bağlama güç kaynağı birimleri kullanılır.

IP

"İnternet Protokolü" (IP), genellikle bilgisayar ağlarında kullanılan ve İnternetin temelini oluşturan bir iletişim ağı protokolüdür.

Sadece mono kulaklığı bulunan mikrofonlu kulaklıklara mono sesli de denir.

Çok fonksiyonlu düğme

Mikrofonlu kulaklıkta bulunan tek düğme ile, aramalar uzaktan kumandalı olarak cevaplanabilir ve sonlandırılabilir. İlgili aramaya bağlı olarak; sesli seçim, arama reddetme, tekrar arama ve iki etkin arama arasında geçiş yapılabilir. Tek elle yapılan rahat bir işlemdir, çalışma istasyonundan uzakta olunsa bile temel fonksiyonların çalışmasını garantiler.

MultiPoint

MultiPoint™ teknolojisi birkaç Bluetooth® etkin cihazın aynı anda bağlanmasını mümkün kılar.

MSH

Mikrofonun Kısa Kancası - Arabirim; EHS-arabirimi.

Multiuse

Multiuse, Jabra ürün portföyü içinde belli bir ürün serisidir. Bir Multiuse mikrofonlu kulaklığı, aynı anda birkaç (üç cihaza kadar) telefon cihazına bağlanabilir.

Narrowband

Dar bant, frekans aralığı 300 - 3400 Hz arası olan seslere denir.

Arka plan gürültüsü önleme

Call Center ve açık plan ofis gibi gürültülü ortamlar için arka plan gürültüsünü önleyen bir mikrofondur.

Noise Blackout™

Dijital Sinyal İşleme'den (DSP) dolayı ortam gürültüsünü kısa mikrofon tasarımlarıyla bile engelleyen çiftli mikrofon; sürekli hareket halinde çalışanlar için idealdir.

Arka plan gürültüsü filtreleme

Açık plan ofis ortamları için, arka plan gürültüsü filtreleyen bir mikrofondur.

QD (Hızlı Bağlantı Kesme)

Hızlı bağlantı kesme bağlaşımı olan fişlerden dolayı kabloların değiştirilmesidir. Bu, mikrofonlu kulaklığın kolay bağlantı kurma ve kesmesini sağlar.

Uzaktan Arama Kontrolü (RCC)

PC ile kablolu veya kablosuz mikrofonlu kulaklıklar arasındaki Uzaktan Arama Kontrolü (RCC) arabiriminin maksimumda çalışmasını sağlar: Arama sinyali aktarımı, arama kabul ve sonlandırma, sessize alma, ses seviyesi kontrolünün yanı sıra otomatik durum ayarı ve mikrofonlu kulaklık ile PC/laptop arasında karşılıklı kontrol.

Uzaktan Ahize Kaldırıcı (RHL)

Uzaktan Ahize Kaldırıcı, tüm kablosuz mikrofonlu kulaklıkları için standart arabirimdir. Jabra GN1000 mekanik „masaüstü alıcısı", AU X girişine bağlanabilir.

SafeTone

SafeTone, IntelliTone™ ile PeakStop™ teknolojisinin paralel entegrasyonu demektir.

Yazılım telefonu

İnternet telefonu için özel bir donanım yerine, bilgisayar vasıtasıyla kullanılan bir yazılım programıdır. Kullanıcı arabirimi ve bir yazılım telefonunun işleyiş şekli genellikle sıradan telefonlara benzer, örneğin kullanıcı, ekranı ve düğmeleri olan bir telefon resmini kullanarak sayıları çevirebilir. Yazılım telefonu, genellikle bilgisayarın ses kartı veya USB bağlantısına bağlı bir mikrofonlu kulaklık ile kullanılır.

TCO´07

TCO (Tjänstemännens Central organization), çalışanların sağlıklarını koruyan özel ergonomik ofis ürünlerini belgelendirir. Bir süredir mikrofonlu kulaklıklar (TCO´07) için de verilen TCO kalite damgası, IT endüstrisinde tüm dünya tarafından tanınmaktadır.

Telefon konferans fonksiyonu

Entegre konferans fonksiyonu sayesinde 4 mikrofonlu kulaklık (mikrofonlu kulaklık modeline bağlı olarak) bir dock istasyonuna kaydolarak görüşmeye katılabilir.

Dokunmatik ekran

Örneğin, ses seviyesini ayarlamak için parmağı bir taraftan diğer tarafa çekerek çalıştırılabilen mikrofonlu kulaklıktaki sensör alanı gibi.

Dokunmatik ekran

Dokunmatik ekran veya sensör ekranı, teknik bir cihazın program akışının, ekranın belli kısımlarına dokunarak doğrudan kontrol edilebildiği bilgisayarlı bir giriş cihazıdır. Yapılan girişin teknik dönüşümü kullanıcıya görünmez, bu yüzden bilgisayarın bir „parmağın ucuyla" anında kontrol edildiği izlenimi oluşur.

Eşleştirme

Eşleştirme, iki Bluetooth cihazı arasında çift yönlü iletişim için tam ve şifrelenmiş bir bağlantı sağlar. Bluetooth cihazları, önceden eşleştirme yapılmadan iletişim kuramaz.

PC-Suite

Aygıt yazılımlarını güncellemek ve desteklenen yazılım telefonlarının mikrofonlu kulaklıktaki düğmelerden kontrolünü sağlamak için Jabra cihazlarını yapılandıran bir dizi bilgisayar programıdır. Jabra PC Suite, ayrıca piyasadaki çeşitli yazılım telefonu programları için de sürücüler içerir. www .jabra.com/pcsuite

PeakStop™

118 dB'den daha yüksek sesleri/sinyalleri indirgeyen bit teknoloji (örneğin, ıslık sesi/faks cihazı sinyali).

Telefon

Analog, ISDN ve IP telefonları gibi farklı transfer şekillerinden faydalanabilen masaüstü telefonu. Telefonun bir benzeri yazılım telefonlarıdır (aşağıya bakın); bunlar sadece yazılım, yani sanal olarak vardırlar ve gerçek masaüstü telefona benzerler.

PSTN

Kamu Anahtarlı Telefon Şebekesi; sabit telefon hattı olarak da bilinir, kabloyla bağlı tüm telefon hattı ağı anlamına gelir.

UC

Birleşik İletişim. Çeşitli iletişim araçlarının bir genel kullanıcı arabiriminde buluşmasıdır.

Ultra Arka Plan Gürültüsü Önleme

Call Center ve açık plan ofis gibi gürültülü ortamlar için aşırı arka plan gürültüsünü önleyen bir mikrofondur.

USB

Evrensel Seri Veri Yolu. Her zaman aynı olan bir konnektöre sahip uluslar arası standart arabirimdir. Orta seviyeden yüksek seviyeye kadar veri aktarım hızı olan (örneğin PC, fare, klavye, yazıcı, mikrofonlu kulaklık) yan bilgisayar ekipmanlarının bağlantısı için son derece uygundur.

Bluetooth USB Adaptörü

Bazen Dongle olarak da adlandırılır. Bir bilgisayarın diğer Bluetooth cihazlarıyla bağlantı kurması için bir Bluetooth adaptörüne ihtiyacı vardır. Bazı masaüstü bilgisayarlarının ve en yeni laptopların entegre Bluetooth adaptörü bulunmaktadır. Ancak, harici Bluetooth adaptörüne ihtiyacı olan bazı bilgisayarlar da vardır. Bluetooth, bilgisayara bağlı bir adaptör sayesinde birkaç cihazın bağlantı kurmasını sağlar.

VoiP

IP (İnternet Protokolü) üzerinden sesli iletişim. Ses, normal telefon hatları (analog veya ISDN, hattan yönlendirilmiş aktarım) üzerinden iletilmez; paketler halinde iletilir. Örneğin, aktarım Ethernet/İnternet (LAN veya WLAN) sayesinde gerçekleşir.

Geniş bant

Telefon mühendisliğinde kullanılan bir ses teknolojisidir. Geniş bant, telefon bağlantılarıyla aktarılan ses sinyallerinin frekans aralığını (150-6800 Hz) genişletir. Bu, ses aktarımının daha kaliteli olmasını sağlar. İnsan sesinin frekansı 80 ile 14.000 Hz. aralığındadır. Sıradan dar bant teknolojisinde, ses frekansları 300 ile 3400 Hz. arasındadır.