Bilinmesi gerekenler

Jabra, elektrik ve elektronik atıkların imha edilmesinde katı çevresel politikalar uygulayan global bir şirkettir. Avrupa Topluluğu (AT) içinde, elektrik ve elektronik atık yıllardır çok önemli bir sorun olmuştur. AT, Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü (AEEE) yasasını uygulamaktadır. Gerekli koşullar, 2002/96/EC ve 2012/19/EU (diğer adıyla AEEE2) numaralı yönetmeliklerde belirtilmiştir ve her üye ülkenin (ve ilgili ülkeler) bu yönetmeliği ulusal yasalarına uyarlaması gerekmektedir.


Pillerdeki tehlikeli maddeleri düzenleyen ve atık pillerin işleme tutulmasıyla ilgili üreticiye sorumluluk getiren 2006/66/EC numaralı Atık Pil Yönetmeliği, pilleri kapsamaktadır.

amaçlar

AB'nin çevre politikasının amacı; çevreyi muhafaza etmek, korumak ve çevrenin kalitesini yükseltmek, insan sağlığını korumak ve doğal kaynakları ölçülü ve mantıklı bir şekilde kullanmaktır. Bu politikanın Jabra ürünleriyle olan asıl ilgisi, atıkların ayrı ayrı toplanmasıdır. Ayrı ayrı toplama, AEEE'ye uyumu ve pillerin gerektirdiği özel işlemlerden ve geri dönüşüm süreçlerinden geçmelerini sağlar. Bu, ayrıca Avrupa Topluluğu'nda insan sağlığı ve çevre koruma önlemlerinin arzulanan seviyeye getirilebilmesi için de gereklidir.

AEEE ve Atık Pil Yönetmeliği uyumluluğu

İnovatif ve yüksek kaliteli ürünler alanında sorumluluk sahibi bir üretici olan Jabra, AEEE ve Atık Pil Yönetmeliği'yle ilgili gerekli adımları atmıştır. Jabra (GN Audio aracılığıyla) veya Jabra'nın distribütörleri, birer AEEE ve pil üreticisi olarak kayıtlıdır ve yerel yasalarla yönetmeliklere uygun olarak AB ve ilgili ülkelerdeki toplu atık işleme organizasyonlarının üyesidir.

Jabra ve AEEE

Tüm Jabra ürünleri, EEE (Elektrikli ve Elektronik Eşyalar) olarak kabul edilmeli ve AEEE olarak işlem görmelidir.

AEEE ürün işaretleri nelerdir?

Jabra ürünleri/paketleri, diğer atık maddelerden ayrı toplanmaları ve geri dönüştürülmeleri için işaretlenmiştir. AEEE işaretine bir örneği aşağıda görebilirsiniz:

battery recycled

Bu işareti, 13 Ağustos 2005'ten beri Jabra ürünleri kutularında ve garanti belgelerinde (bazen altında bir çizgi ile) kullanmaktayız. Ürün türü ve boyutuna göre bu işareti direkt ürünlerin üzerinde de görebilirsiniz.


AEEE nasıl kullanılmalıdır?

Jabra ürününüzü, onunla işiniz tamamen bittiğinde ve artık kullanmadığınızda, geri dönüşümü için ülkenizdeki AEEE toplama sistemine veya ürünü satın aldığınız mağazaya/bayiye ilettiğinizden emin olun. Bu sayede, ürünün doğru bir şekilde işlenmesi ve zararlı maddelerin çevreye salınmaması sağlanır.


Piller

Bazı Jabra ürünlerinde pil kullanılmaktadır. Ürünlerimizde bulunan pil çeşitlerinin kısa bir listesi aşağıdadır:
- Değiştirilebilir pillerin kullanıldığı Jabra masaüstü amplifikatörleri ve Bluetooth mikrofonlu kulaklıkları: Alkalin piller (şarj edilmeyen)
- Diğer kablosuz ürünler: Lityum İyon Polimer piller (şarj edilebilen)

Nelere dikkat edeceğiz

Ayrı olarak toplanması gereken Jabra pillerinin üzerinde, diğer atık maddelerden ayrı toplanmaları ve geri dönüştürülmeleri gerektiğini belirten özel bir işaret bulunur. Bu işaretin bir örneğini aşağıda görebilirsiniz:

battery recycled

Bu işareti, 26 Eylül 2008 tarihinden itibaren AB'ye ithal edilen ve ayrı toplanması gereken değiştirilebilir pil ve pil paketlerinin üstünde görebilirsiniz.

Atık piller ile ne yapılmalıdır?

Pil ve pil paketleriyle tamamen işiniz bittiğinde, bunları geri dönüşüm için lütfen mutlaka ülkenizdeki toplama sistemine iletin.

Ürününüzde değiştirilemeyen piller kullanılıyorsa bunlar ürününüzün içinde kalmalı ve AEEE olarak işlem görmelidir.
Bir adet Jabra Elite Sport kazanın